Hírek

Akadémiai díjat kapott Halbritter András

A Magyar Tudományos Akadémia májusi, 199. éves közgyűlésén átadták az intézmény legrangosabb elismeréseit, köztük az Akadémiai Díjat.
 
Az Akadémiai Díjat többek között Halbritter András, az MTA doktora, a BME egyetemi tanára, intézetvezető-helyettese kapta. Az  MTA honlapján megjelent laudáció szerint „a hazánkban új területet létrehozó nanofizikai kutatásaiért, tanszékvezetőként, témavezetőként és oktatóként végzett, a hallgatóit kutatómunkára inspiráló, iskolateremtő munkájáért, a fizikusképzés laborgyakorlatainak modernizációjáért, a Nanofizika szakirány indításának irányításáért, a fizikus-mérnök képzés koordinációjáért, a volt diákjai vezetésével a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Fizika Tanszékén műkődő, nanofizikai kutatásokkal foglalkozó, 20-30 fős kutatócsoport munkájának megalapozásáért, az egyetemen kívüli közéleti szerepvállalásáért”.
 
Az MTA Elnöksége ezt az elismerést tudományos tevékenységet végző kutatóknak vagy kutatócsoportoknak adományozza az elmúlt években elért kiemelkedő kutatási munkájuk és eredményeik, valamint szakkönyveik, publikációik elismeréseként.
 
Gratulálunk!
 
 

Dóra Balázs elismerése

Dóra Balázs, a BME Elméleti Fizika Tanszék egyetemi tanára, megkapta az Amerikai Fizikai Társulat (APS) kiváló bírálóinak járó "APS Oustanding Referee 2025" elismerést.

 
Az APS 2008-ban indított "Outstanding Referee" programjával értékeli a Physical Review folyóiratok működéséhez nélkülözhetetlen anonim bírálók tevékenységét. Az elismerést évente ítélik oda, az előző évben aktív, mintegy 50,000 bíráló közül idén 160-an kapták meg a kitüntetést.
 
Gratulálunk Balázsnak az elismeréshez!
 
 

 

MTA-tagjelöltek a Fizikai Szemlében

A Magyar Tudományos Akadémia levelező tagságára jelölt Simon Ferenc, Takács Gábor, és Tapasztó Levente bemutatkozó cikkei megjelentek a Fizikai Szemle márciusi számában. Mindhárom cikk szabadon elérhető a márciusi szám weboldalán.

 

Simon Ferenc (egyetemi tanár, BME TTK Fizikai Intézet, Fizika Tanszék)
A spintronika: bevezetés és alkalmazások

 

Takács Gábor (egyetemi tanár, intézetigazgató, BME TTK Fizikai Intézet, Elméleti Fizika Tanszék)
Elérik-e az egyensúlyt a zárt kvantum­rendszerek? – Amikor a „fénykúp” bezárul

 

Tapasztó Levente (tudományos tanácsadó, HUN-REN EK; kutatóprofesszor, BME TTK)
Grafénba zárt fény

 

Munkatársaink cikke a fizikai Nobel-díjról

A BME Fizikai Intézet munkatársai Halbritter András vezetésével ismeretterjesztő cikket közöltek a Fizikai Szemle januári számában a 2024-es fizikai Nobel-díjról, és az ehhez kapcsolódó memrisztoros alkalmazásokról. 

 

Fehérvári János Gergő, Balogh Zoltán, Halbritter András Ernő
Neuromorfikus számítástechnika, avagy hogyan váltsuk aprópénzre a 2024-es fizikai Nobel-díjat?
Fizikai Szemle, 2025. január, 13.-19. oldal

 

A cikk ingyenesen elérhető a Fizikai Szemle januári számának weboldalán

 

 

 

Interjú Bokor Nándorral

A relativitáselmélet alapfogalmait, érdekes jelenségeit és alkalmazásait járja körül az index.hu friss interjúja Bokor Nándorral, a BME Fizikai Intézet egyetemi docensével.

 

Az interjú: https://index.hu/tudomany/2025/01/04/bokor-nandor-relativitas-elmelet-bm...

 

Bokor Nándor Téridő-geometria című könyve: https://www.typotex.hu/book/13506/bokor_nandor_terido-geometria

 

Négy új magyar projekt a Fizikai Intézetben

A Nemzeti Kutatási Kiválóság Program pályázatain a BME Fizikai Intézetből Simon Ferenc, Szaller Dávid, Szunyogh László, és Tóvári Endre is támogatást nyert. Gratulálunk!

 

A támogatott pályázatok:

 

  • Simon Ferenc (Advanced, Fizika Tanszék): Nemkonvencionális spin dinamika és transzport kvantumanyagokban
  • Szaller Dávid (Starting, Fizika Tanszék): Háromdimenziós és topológikus kétdimenziós magnetoelektromosság kimutatása van der Waals-antiferromágnesekben 
  • Szunyogh László (Advanced, Elméleti Fizika Tanszék): Újszerű kétdimenziós mágnesek a technológiai alkalmazás kapujában
  • Tóvári Endre (Starting, Fizika Tanszék): Kétdimenziós antiferromágnesek mágneses és topologikus állapotának elektromos vezérlése

 

További eredmények az NKFIH oldalán:

https://nkfih.gov.hu/palyazoknak/nkfi-alap/tamogatott-projektek-starting24

https://nkfih.gov.hu/palyazoknak/nkfi-alap/tamogatott-projektek-advanced24

 

Kvantumtechnológia a Fizikai Intézetben

Intézetünkben 2025. január 1-jén kezdi meg működését a Kvantumtechnológia Kutatócsoport, ami a HUN-REN Támogatott Kutatócsoportok programjában nyert támogatást. A hároméves projekt teljes finanszírozása mintegy 180 millió forint. A kutatást Pályi András, a BME Elméleti Fizika Tanszék egyetemi docense vezeti, együttműködve a tanszék számos kutatójával, illetve Pintér Miklóssal, a Budapesti Corvinus Egyetem egyetemi tanárával.

 

Hír a HUN-REN honlapján: https://hun-ren.hu/hirek/6-palyazat-reszesul-tamogatasban-a-hun-ren-kozp...

 

Oldalak